ARHITECTI MEMBRI O.A.R.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Norme specifice ISC pentru monumente

In jos

Norme specifice ISC pentru monumente Empty Norme specifice ISC pentru monumente

Mesaj Scris de Baciu Smaranda 2953 Sam Noi 28, 2015 5:52 pm

Aici eu vad 2 probleme presante :
1) P100 - se tot actualizeaza si a devenit din ce in ce mai restrictiv, ceea ce se traduce in masuri din ce in ce mai greoaie si invazive pentru consolidarea monumentelor, iar in multe cazuri solutiile propuse de expertizele tehnice distrug mare parte din valoarea volumetriei, a decoratiei interioare si exterioare, etc. Cred ca trebuie stabilita o ierarhizare a Rs diferita pentru monumente, sau macar obligativitatea de a introduce in expertize masuri de consolidare care sunt mai scumpe, dar care nu afecteaza monumentul (ca exemplu, in locul camasuielilor peretilor structurali se pot folosi foraje uscate in grosimea zidurilor - FAI -, metoda mai scumpa dar de departe mai putin invaziva si mai potrivita de folosit in restaurari)
2) chestiunea cu acordurile vecinilor pentru lucrari de consolidare la calcane - banuiesc ca sunt probleme legate de dreptul de proprietate, dar oricum sunt reglementari legale privind proprietarii de monumente (sanctiuni pentru intretinerea necorespunzatoare), asa ca eu cred ca tot ce inseamna lucrari necesare pentru monumente istorice ar trebui deblocate si usurate legal cat mai mult.

Baciu Smaranda 2953
Admin

Mesaje : 23
Data de inscriere : 27/11/2015
Localizare : Bucuresti

https://arhitectioar.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum